Architektura oprogramowania określa fundamentalne zasady organizacji systemu, opisujące jego komponenty, ich wzajemne relacje i relacje ze środowiskiem oraz zasady projektowania i rozwoju systemu. [ANSI/IEEE Std 1471-2000], [Bass03].
Listy kontrolne stosowane w trakcie przeglądów architektury mogą na przykład zawierać weryfikację poprawnej implementacji następujących elementów (lista pochodzi ze strony [Web-3]):
- zestawianie połączeń — skrócenie narzutu czasowego związanego z nawiązywaniem połączeń z bazą danych poprzez utworzenie współużytkowanej puli połączeń;
- równoważenie obciążenia — równomierne rozłożenie obciążenia między poszczególne zasoby;
- przetwarzanie rozproszone;
- buforowanie — używanie lokalnej kopii danych w celu skrócenia czasu dostępu;
- inicjowanie z opóźnieniem (tzw. leniwe inicjowanie);
- współbieżność transakcji;
- odseparowanie procesów przetwarzania transakcyjnego na bieżąco (OLTP) od analitycznego przetwarzania na bieżąco (OLAP);
- replikacja danych.
Więcej szczegółów (niezwiązanych z przygotowaniem do egzaminu certyfikacyjnego) można znaleźć na stronie [Web-4], która odwołuje się do pracy zawierającej analizę 117 list kontrolnych pochodzących z 24 źródeł. Omówiono tam różne kategorie elementów list kontrolnych i podano przykłady elementów dobrze sformułowanych elementów oraz takich, których należy unikać.