1. Strona główna
  2. Sylabus dla poziomu zaawansowanego – Techniczny analityk testowy (wersja z 19.10.2012)
  3. 3. Techniki analityczne
  4. 3.3 Analiza dynamiczna
  5. 3.3.4 Analiza wydajności

3.3.4 Analiza wydajności

Analiza dynamiczna przydaje się nie tylko do wykrywania błędów. Narzędzia używane podczas analizy dynamicznej wydajności programu pozwalają rozpoznać wąskie gardła związane z wydajnością oraz obliczyć wiele różnych metryk, które mogą posłużyć programistom do dostrojenia wydajności systemu. W ten sposób można, na przykład, uzyskać informacje o tym, ile razy poszczególne moduły są wywoływane w trakcie wykonywania programu, a następnie skupić się na zwiększaniu wydajności elementów najczęściej wywoływanych.

Scalenie informacji na temat dynamicznego funkcjonowania oprogramowania z informacjami uzyskanymi dzięki  grafom wywołań na etapie analizy statycznej (patrz punkt 3.2.4) pozwala również testerowi rozpoznać moduły, które należałoby poddać szczegółowym i wnikliwym testom (np. moduły, które są często wywoływane i mają wiele interfejsów).

Analizę dynamiczną wydajności programu często przeprowadza się w ramach testów systemu, ale można ją również wykonać podczas testowania pojedynczego podsystemu we wcześniejszych fazach testowania (z wykorzystaniem jarzm testowych).